Güzelyalı Mahallesi No 89/A Atakum sahili
Şerif Baba Midye
KOKOREÇ NASIL BULUNDU?

Kokoreç,Anadolu ve Balkanlarda, genellikle küçükbaş hayvanların ince bağırsağı ve bumbarından yapılan, şişe sarılarak kor ateşte kızartılarak genelliklede ekmek arası servis edilen oldukça da lezzetli bir yiyecektir.

İlk ne zaman kim tarafından yapıldığı tam olarak bilinmiyor ancak ülkümizde ki kaynaklara bakarsak Ömer Seyfettin’nin Lokanta Esrarı isimli hikayesinde, Atinalı bir Rumun lokantasında ilk kez kokoroç ile tanışmasından bahseder.1960’lı yıllarda Yunanistan’da halkı tarafından çok severek tükettiği bilinmektedir. Ülkemize gelişi 1970’lerde İzmir’den başlar ve bütün Türkiye’ye yayılarak ve halkımızın vazgeçilmez yiyecekleri arasına girmeyi başarır.

Kokoreç mısır koçanı manasına gelen Yunanca kokorótsi -Arnavutça kokërroz  – Ulahça kukuretšu sözcüklerinden gelir. Kokoreç Türkçeye Yunancadan geçmiştir.

Yöresel tercihler

Türkiye de kokoreç kültürü ve servisi

Ülkemizde kokoreç genelde olarak sokakta satılan bir yiyecektir ve restoran menülerini söylemek pek de doğru bir söz olmaz. Kokoreç kömür ateşinde kendisi için için özel olarak hazırlanmış mangallı tezgahlarda pişirilir. Çoğunlukla akşam ve geceleri sokakta ayaküstü yendiğinden genellikle (değişik ebatlarda”çeyrek-yarım-3 çeyrek) ekmek arası olarak tüketilir. Kokorecin yanında içecek olarak en çok ayran-turşu suyu-şalgam suyu tercih edilir.

Yunanistan da kokoreç

Komşu ülkede herhangi bir zamanda da kokoreç bulmak mümkündür ancak Yunanlar kokoreci geleneksel olarak her yıl paskalya döneminde tüketirler.  Çoğu Yunan tavernasında da kokoreç bulmak mümkündür. Gardouba(γαρδούμπα) yada gardoubakia(γαρδουμπάκια)Yunan kokorecinin tavada ya da fırında yapılan bir türüdür.

Whatsapp -
Telefon İle Sipariş